ASGARD EEH Sp. z o.o.

ul. Jana Kasprowicza 30A

05-800 Pruszków

Co powinieneś wiedzieć:

Technologia - czyli trwały i odpowiednio szczelny dom

CELULOZA - po co?

Odwiedź nas na Facebooku 

 

test szczelności Asgard EEH
  • niskie koszty eksploatacyjne

  • wyższa efektywność systemów rekuperacji i klimatyzacji

  • trwalsze przegrody (mniejsza infiltracja przegrody przez parę wodną)

  • brak przewiewów

  • ochrona przed smogiem lub innymi zanieczyszczeniami z zewnątrz.

Co oznacza wysoka szczelność powietrzna EDS?

Test szczelności oparty jest na parametrze N50. Parametr N50 określa ile razy w ciągu godziny zachodzi pełna wymiana powietrza wewnętrznego przez nieszczelności obudowy budynku przy różnicy ciśnień 50Pa względem otoczenia. Nasze przegrody wentylowane są oparte na wytycznych norweskiego instytutu SINTEF i są przygotowane na polski rynek. Dlatego przyjmujemy norweskie normy szczelności, które są zbliżone do innych krajów europejskich.

  • wynik dla opcji energooszczędnej Premium przyjmujemy N50 ≤ 1,15

  • wynik dla opcji energooszczędnej Premium + przyjmujemy N50 ≤ 0,8

  • wynik dla opcji dom pasywny przyjmujemy N50 ≤ 0,6

Test szczelności to metoda badania szczelności powietrznej budynków w celu zlokalizowania nieszczelności w jego obudowie wewnętrznej i zewnętrznej. Jest to forma egzaminu dla projektanta i wykonawcy EDS.

Wynik testu szczelności jest podstawą do odbioru budynków w wielu krajach Europy. W Polsce jest jedynie zalecany dlatego też, większość wykonawców go lekceważy lub po prostu nie informuje inwestora o takiej możliwości.

Czym jest test szczelności i po co go wykonywać?

Wood Hotel Norwegia

Czy wiesz, że w Norwegii w miejscowości Brumunddal jest wybudowany Wood Hotel, który ma 86 metrów wysokości i został wybudowany całkowicie w technologii EDS ?!

„Czy dom wykonany w technologii EDS jest równie trwały i żywotny jak dom murowany? ”

Odpowiadając na to pytanie chcemy obalić mit, który towarzyszy Polakom od czasów głębokiego PRL-u. Mianowicie, że dom murowany jest wytrzymalszy niż dom EDS

Wytrzymalszy? W jakim zakresie? To bardzo szerokie pojęcie.

Na całym świecie, np. w Japonii i zachodnim wybrzeżu USA, w rejonach sejmicznych, miejscach po górniczych wręcz zalecane jest budownictwo szkieletowe.

Konstrukcja drewniana jest na tyle elastyczna, że świetnie radzi sobie z tego typu zagrożeniami. Odkształca się, amortyzuje skutki trzęsień ziemi i ponownie wraca do swojej pierwotnej formy. W sytuacji kiedy obciążenia są na tyle duże, że budynkowi grozi zawalenie, drewno nas po prostu przed tym ostrzega swoją własną „mową” dźwięk ,trzaski itp. dzięki czemu mamy sporo czasu na opuszczenie budynku. W analogicznej sytuacji większość budynków murowanych zawaliłaby się w ciągu kilku sekund.

 

Budowę naszych domów opieramy na skandynawskiej technologii, korzystając z regulacji norweskiej instytucji SINTEF. Instytucja ta - wolna od nacisków producentów materiałów – od lat zajmuje się badaniami technologii i materiałów używanych przy budowie EDS. Dzięki jej działaniom i regulacjom zaszły między innymi następujące zmiany:

  • Ograniczenie impregnatów – stosowanie ich tylko w elementach zewnętrznych budynku takich jak elewacje, tarasy itp.
  • Zredukowanie użycia polistyrenu, którego utylizacja jest kosztowna, a czasem nawet niemożliwa, np. w przypadku połączenia go z tynkiem.
  • Ograniczenia dotyczące stosowania piany Pur w przegrodach budynków, która niestety coraz częściej jest stosowana w Polsce. Alternatywnie, w przegrodach wentylowanych opartych na wytycznych SINTEF i dopasowanych do Polskiego rynku, drewno zachowuje swoje parametry techniczno-fizyczne przez następne sto lat, a nawet dłużej i nie jest narażone na rozwój grzybów i pleśni.
domy zgodne z SINTEF
poddasze domu jednorodzinnego
zasyp celulozą

Co nam dała norweska instytucja SINTEF?

Co daje nam komorowe suszenie drewna?

Czy drewno suszone komorowo może zostać „zainfekowane” grzybami i owadami?

Proces suszenia drewna zabija wszystkie grzyby, ich zarodniki i owady, które żerują w drewnie. To nie impregnacja drewna ma zapewnić jego długowieczność tylko poprawnie zaprojektowane i wykonane przegrody budynku. W wielu krajach impregnacja drewna używanego w konstrukcji domu jest prawnie zakazana!

Do pojawienia się grzybów, a następnie owadów żerujących w drewnie potrzebna jest wilgotność, temperatura i brak wentylacji. Takie warunki mogą występować w bardzo szczelnych ścianach, które są „zamknięte dyfuzyjnie” od zewnątrz np. przez płytę OSB i styropian jako nośnik tynku. W takich przypadkach możemy mieć do czynienia  z biodegradacją konstrukcji domu, a pleśń i zarodniki grzybów, które się w nim rozwijają po prostu nas trują.

drewno certyfikowane Asgard

Drewno w procesie suszenia osiąga nawet do 70 % większą wytrzymałość na zginanie, a nadana certyfikatem klasa wytrzymałościowa np. C24 oznacza wytrzymałość na nacisk 24N/mm2.

Jak suszenie drewna wpływa na jego wytrzymałość?

Jak uzyskujemy drewno certyfikowane?

- kłoda drewna wędruje do tartaku

- drewno jest suszone komorowo do wilgotności w granicach 12 – 18%.

- drewno jest strugane i fazowane

- następuje selekcja drewna do poszczególnych klas.

Podstawową klasą do obliczeń wytrzymałościowych w budownictwie szkieletowym jest klasa C24. Jest to najczęściej stosowana klasa drewna litego wykorzystywanego przy budowie EDS w Europie. Klasy wyższe (C 27, C30 itd.) projektowane są do wiązarów dachowych, podciągów z drewna litego lub słupów i podciągów z drewna klejonego.

Co to jest drewno certyfikowane?

PODSTAWĄ TRWAŁEGO DOMU JEST ODPOWIEDNIE DREWNO

energooszczędne domy szkieletowe

WIĘCEJ

Technologia

Przedstawiamy Państwu najważniejsze aspekty  profesjonalnie wykonanego budynku energooszczędnego w technologii skandynawskiej. Nasze domy, budowane wyłącznie z drewna certyfikowanego i z najwyższej jakości materiałów, spełniają wszystkie rygorystyczne normy, alby zapewnić im trwałość, długą żywotność i wysoką energooszczędność.